- Titel: Duizend schitterende zonnen
- Auteur: Khaled Hosseini
- Uitgeverij: De bezige bij
- Vertaling door: W. Hansen
- Jaar: 2007
- Aantal pagina's: 392
Khaled Hosseini, 'Duizend schitterende zonnen' (2007)
Hoe uiteindelijk de liefde overheerst
Na het overweldigende succes van zijn eerste roman ‘De vliegeraar’ - die meer dan twee jaar lang een plaatsje bemachtigde op de bestsellerlist van de Verenigde Staten en waarvan meer dan vier miljoen exemplaren over de toonbank gingen - brengt de Afghaans-Amerikaanse schrijver en arts Khaled Hosseini zijn tweede roman ‘1000 schitterende zonnen’ uit. In tegenstelling tot zijn eerste roman, waarin de vader-zoonrelatie en vriendschap tussen mannen centraal stond, gaat deze roman over de moeder-dochterrelatie, de krachtige vriendschap tussen vrouwen en de verlossing die de liefde uiteindelijk biedt.
In ‘1000 schitterende zonnen’ wordt een kroniek van dertig jaar Afghaanse geschiedenis (1974-2003) verteld door de ogen van twee vrouwen. De roman beschrijft het verhaal van de vijtienjarige Mariam die na de zelfmoord van haar moeder wordt uitgehuwelijkt aan de dertig jaar oudere schoenmaker Rasheed uit Kabul en in een gewelddadig huwelijk terecht komt. Later neemt hij ook Laila, die door een raketaanval haar beide ouders verloor en als wees achterbleef, tot zijn tweede vrouw in de hoop dat zij zijn droom kan waarmaken: hem een eigen zoon van vlees en bloed schenken. De tirannieke houding van hun man drijft de twee vrouwen dichter naar elkaar toe en na verloop van tijd ontstaat er tussen hen een onverbreekbare band.
Als klein meisje werd Mariam er al op gewezen om voorzichtig te zijn voor de macht van de mannen. ‘Net als de naald van het kompas die naar het noorden wijst, vindt de beschuldigende vinger van de man altijd een vrouw. Altijd. Vergeet dat nooit.’ Dat citaat symboliseert de onderdrukking van de vrouw en slaat in deze roman zowel op de overheersing van het Afghaanse volk in het algemeen als op het huiselijk geweld door Rasheed in het bijzonder.
Hosseini verweeft op meesterlijke wijze het gewelddadig gezinsleven van Mariam, Laila en Rasheed met de (oorlogs)geschiedenis van Afghanistan. Terwijl door de jaren heen het geweld in de straten van Kabul en omstreken verder loeit, waait er ook een golf van geweld door hun huwelijksleven. Naast het aangrijpende verhaal van de twee vrouwen leest en leert de lezer tegelijkertijd over het politieke binnenlandse klimaat. De roman informeert over de oorlogsdreiging zowel van binnenuit (de plaatselijke veldheren, de Mujahedin, de Taliban) als van buitenaf (de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten).
Hoewel er in deze toegankelijke roman een hele boterham aan geschiedenis aan te pas komt, leest het melodramatische plot van de roman als een trein en geeft het geschiedenisaspect een extra dimensie om het verhaal van de Afghaanse vrouw beter in kaart te kunnen brengen. De combinatie van beide versterkt het medeleven bij de lezer en zet de sterkte en de hartverscheurende kracht van de Afghaanse vrouwen extra in de verf.
Het is Hosseini’s vertelkunst - hij portretteert het Afghaanse gezinsleven op verfijnde wijze en werkt daarbij verschillende emoties tot in de puntjes uit – en het gebruik van symboliek dat deze roman tot een echte pageturner maakt. Het is nog af te wachten of Hosseini met ‘1000 schitterende zonnen’ ook zo’n succes boekt als met ‘De vliegeraar’, maar zijn tweede roman kan alvast als een waardige opvolger worden beschouwd.
Els Hesemans
© Cutting Edge -- 26 Jun 2007
Reageer
Details // Boek
FOTO * FOTO * VIDEO * FOTO * VIDEO * FOTO * VIDEO * FOTO
Meer Foto's »» | Meer Video's »»

