Believers en non-believers tellen koortsachtig af naar 21 december 2012, de laatste kalenderdag op de Mayakalender. Volgens sommigen zou op die dag de wereld vergaan. Charlatans bieden, tegen betaling van enorme sommen, aan om je in veiligheid te brengen in bunkers op hooggelegen plaatsen om je kansen op overleven te optimaliseren. Een aanlokkelijk voorstel, zeker aangezien de uitverkoren overlevenden ook moeten instaan voor de herbevolking van Moeder Aarde. Alle gekheid op een stokje, elke religie kent zijn verhalen over een naderend einde van de wereld. Het katholieke geloof kent zijn Apocalyps, de hippies in de musical ‘Hair’ zongen luidkeels over ‘the age of Aquarius’ en de Hopi-indianen spreken over de dag van de purificatie. De ene opvatting is al wat bekender dan de andere. In haar nieuwe boek probeert A.S. Byatt onze kennis van het Noorse verhaal over het einde van de wereld wat op te vijzelen.
Byatt is een internationaal erg geliefd auteur, die in 1990 haar doorbraak forceerde toen ze de Booker Prize won met haar roman ‘Obsessie’. De 75-jarige schrijfster heeft met ‘Ragnarök. De ondergang van de goden’ een nieuwe roman klaar die verschijnt in de reeks ‘Mythen’, waaraan ook andere auteurs als Margareth Atwood, Donna Tarrt, David Grossman en Dubrovka Ugresic reeds hun medewerking verleenden. Byatt koos voor een hedendaagse interpretatie van de Noorse verhalen over de godenschemering, al blijft zij toch opmerkelijk dicht bij de oorspronkelijke mythen.
Toch voegt Byatt in haar versie van deze legenden wat eigen accenten toe. Ze verbindt heel wat elementen uit haar eigen leven met de aloude verhalen uit de Noorse mythologie. De Britse schrijfster laat in haar bewerking een tenger kind aan het woord, dat leeft ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Op een zeker moment ontdekt dit kind – in feite de jongere versie van de auteur – het boek ‘Asgard en de goden’. Dit werk wordt door het kind gelezen en herlezen en de kracht van de verhalen doet haar in een andere wereld belanden. Hier ligt de kiem van de fascinatie die Byatt voelt voor de legenden uit de Noorse mythologie.
In wat volgt laat Byatt haar lezers kennismaken met een hele reeks aan mythologische figuren. Hierbij komen niet enkel de algemeen bekende figuren als Odin, Loki en Thor aan bod, maar ook Ymir, Fenrir en Baldur passeren de revue. In sneltreintempo neemt Byatt ons mee van de schepping van de wereld, over de moord op Baldur tot Ragnarök. Soms gaat het zelfs iets te snel. De verhalen hadden in sommige gevallen best wat uitgebreider aan bod mogen komen, maar Byatt heeft nu eenmaal geopteerd voor een beknopt overzicht van de Noorse mythologische traditie.
Byatt beschikt over een goede pen en weet haar lezers na verloop van tijd mee te slepen in het verhaal. Nochtans is het in den beginne wat wennen aan de aparte schrijfstijl van deze ‘Dame of the British Empire’. Byatt heeft een erg beschrijvende stijl en verliest zich soms in opsommingen. Eens je als lezer hieraan gewend bent geraakt, leest ‘Ragnarök’ erg aangenaam. Al bij al is de nieuwe Byatt dan ook een aanrader. Het is een mooie kennismaking met de oude Noorse mythen die niemand onberoerd zal laten. Nu maar hopen dat je de roman uithebt vooraleer het einde van de wereld echt aanbreekt.


Reageer